Legální obchod s krásou

úterý 12. říjen 2010 00:02

zdroj:internet

Když jsem se dnes večer dostala k tomu, abych si na internetu přečetla novinky z domova a ze světa, možná ne náhodou mi padla do oka fotografie dvou velmi mladých, opravdu krásných dívek. Nad jejich hlavami se tyčil titulek: V soutěži Elite Model Look v Číně uspěly Slovenka i Češka.

Ve chvíli, kdy slyším, nebo někde zahlédnu název soutěže Elite Model Look, vyvstanou mi na mysl dvě vzpomínky. První, na moji spolužačku ze střední školy Simonu, která se strašně chtěla stát modelkou. Druhou vzpomínkou je skandál, který touto soutěží otřásl potom, co reportéři BBC natočili skrytou kamerou bosse evropské centrály této "instituce" při kuplířství a plánování sexu s nezletilými.

 

Simona byla opravdu krásná, pocházela z Moravy a jediné co si opravdu přála, bylo prosadit se ve světě modelingu. Asi to neumím dost dobře posoudit, ale v patnácti, chce být modelkou podle mě skoro každá holka. Já o tom naštěstí nikdy snít nemusela. Mé tělesné rozměry dvakrát převyšovaly předem určené normy. Přesto jsem se nechala Simonou přemluvit, abych s ní šla alespoň jako doprovod na casting právě do této soutěže.

 

Simona si sebou jako správná budoucí modelka zabalila kufřík s líčidly, minišaty a lodičky na vysokém podpatku. Já vydatnou svačinu. Už si přesně nevzpomínám, kde se konkurz konal, myslím, že to bylo v konferenčním sále  některého z luxusních hotelů, ale to je celkem jedno. Vím, že to místo bylo přeplněno spoustou krásných, mladých a naivních slečen. Dnes, když si na to vzpomenu, říkám si, jakou byly snadnou "potravou". Jedna za druhou se stavěly před porotu postarších mužů. Ty které se líbily, musely do plavek a já myslím, že v zákulisí i z plavek... Proseděla jsem na schodech atria dlouhé tři hodiny, snědla dvě tatranky a jeden chleba s máslem, než jsem se Simony dočkala. Byla zklamaná že nevyhrála, ale nasbírala údajně spoustu skvělých kontaktů.

 

Seznámila se tak s mužem, který jí nasliboval úspěch a slávu, po které tolik toužila. Asi nemusím dodávat, že ani jedno z toho nepřišlo. Místo kariéry modelky skončila díky "panu dokonalému" v léčebně pro drogově závislé, měla problémy s poruchou příjmu potravy a nejenom zdravotní problémy ji trápí dodnes.

 

Doufala jsem, že odhalením skutečných praktik, které se v modelingu běžně používají, dojde k nějaké změně. Jak jsem byla naivní... Novináři, kteří dokument připravili byli obviněni z urážky na cti a jejich domovská televizní stanice musela uznat, že pochybila, když souhlasila s tajným natáčením. Největším paradoxem na tom je, že nejvíce na tom vydělal sám hlavní aktér celé kauzy. Původně šéf evropské centrály Elite Model Look, byl dosazen do čela mezinárodního vedení celé soutěže.

 

Snad mi prominete, že jsem tentokrát, jak je mým zvykem nepobavila... Ale pravdou je, že po přečtení toho článku, mi do smíchu nebylo. Představila jsem si totiž, co asi ty krásné slečny pro svůj úspěch musely podstoupit. Sluší se v takovém případě napsat gratuluji?

 

Za mě raději jen: Snad máte co chcete, víte co děláte... A nebudete litovat...

 

 

 

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00