Jako mezi mlýnskými koly

pátek 25. březen 2011 12:21

zdroj:internet

„Může být přátelství zárukou šťastného vztahu?“ Tahle věta mi přišla asi v půl třetí ráno na email. Jenom to a nic víc. Osobně si myslím, že nic není zárukou šťastného vztahu, ale většina lidí by mě nejspíš obvinila z cynismu.

Martina je v podstatě má vrstevnice. Znám ji už od školky, a co si vzpomínám, rodinu by nejraději založila už v deseti letech. Naštěstí po racionální úvaze zůstala poměrně dlouhou dobu u plastových miminek a zmenšeniny kočárku.

 

Jako dítě máte úplně jiné představy o životě, který vás později čeká, a to nemluvím o lásce. Která z nás, co vyrostla na malé vesnici, si nemyslela, že v pětadvaceti už bude maminou dvou rozkošných dětí, majitelkou rodinného domu na hypotéku, v manželství s klukem od sousedů, který do místní hospůdky zajde maximálně dvakrát v týdnu?

 

Realita je "bohužel" trochu jiná... Vím dobře, proč mi Martina tuhle jedinou otázku položila. Vím, nad čím přemýšlí. Žila jsem v tom, že ženy, které se rozhodují mezi dvěma muži, jsou jen ve filmech a ve skutečnosti jsme šťastné za to, že si nás "vybere" alespoň jeden, aniž bychom musely spát před jejich prahem, posílat do práce kytky s milostnými vzkazy a přísahat, že nikdy nechceme děti.

 

Ona si může "vybrat" a možná právě proto neví, co má dělat. Dá se postavit na pomyslnou misku vah přátelství s důvěrou a na druhou lásku a vášeň? Samozřejmě souhlasím s názorem, že partnerský vztah by měl být vyvážen obojím, ale představme si na chvíli, že to nejde. Že se skutečně musíte rozhodnout pro jednu ze dvou variant.

 

Jednoho muže miluje, je mu citově i fyzicky naprosto oddaná. Háček je v tom, že on o založení rodiny ani trochu neuvažuje. Neuvažuje ani o tom, že by s ní začal žít. Stav, ve kterém se nachází jejich vztah, mu naprosto vyhovuje. Je bezmezně milován, obdivován, je o něj postaráno a zároveň neztrácí nic ze své svobody. Nemusí pro vztah nic udělat, ona přeci dělá dost za oba.

 

Druhý muž je jejím nejlepším přítelem. Je jím bezmezně milována. Dá se říct, že dýchají stejný vzduch. Mají tolik společného... On jí nabízí, vše po čem ona tolik touží. Rodinu... jistotu... zázemí... Jenomže? Je to jenom přátelství. Není to láska. Není tam ani trocha vášně.

 

Možná nejsem sama, koho napadne úplně jednoduché řešení. Ať se na to vykašle a najde si někoho jiného. Jenomže co když to nejde? Protože ona je v tom až po uši...

 

Kdysi jsem moc milovala jednoho muže. Milovala jsem ho tolik, že jsem neuměla poznat rozdíl mezi milováním a obětováním. Pro něho jsem chtěla vše a pro sebe nic. Takhle to ale ve světě nechodí.

 

Představ si s ním život za dvacet let.“ Říká moje babička každé z nás, která přivede ukázat nového nápadníka. Je v tom kus velké pravdy. „Bude tě pořád bavit, že matlá ty obrázky a nemá doma gauč?“ Zeptala se mě, když mi bylo asi sedmnáct a přitáhla jsem jí ukázat svůj nejnovější objev. Radka, který si zakládal na tom, že je rozervaný umělec. „Rozervaný je, ale doslova. Ať si sundá ty kalhoty, já mu je zašiju.“ Věřte mi, že ještě dneska, když si na to vzpomenu, upřímně mě to rozesměje. Tenkrát jsem byla samozřejmě strašně dotčená.

 

Ale víte co? Za těch dvacet let bych asi ten gauč chtěla... :-) Šťastnou volbu při nesnadném rozhodování...

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00