Dovolená k nezaplacení

středa 6. červenec 2011 17:33

zdroj:internet

Není žádným tajemstvím, že pracuji v cestovním ruchu. Momentálně se nacházíme ve "vysoké sezóně", a já čím dál častěji nevěřícně kroutím hlavou nad požadavky některých lidí. Za celou svoji praxi jsem byla svědkem už mnoha požadavků, ovšem to, co mě potkalo minulý týden, byla naprosto nová zkušenost.

Bylo okolo druhé hodiny odpoledne, když ke mně v zaplněné kanceláři přišel mladý, velmi pohledný muž. Občas se stává, že k nám zavítá někdo s označením "celebrita". Kolegyně většinou neváhá ani minutu a hned nás všechny obešle emailem, jestli jako víme, kdo to proti nám sedí, kde hrál a tak dále. Já samozřejmě z devadesáti procent nevím vůbec o koho jde, jelikož jsem v tomto směru až tragicky nevzdělaná... Klienta, který ke mně přišel, jsem za celebritu nepovažovala, až později mi začaly být nápadné jeho otázky na vybavení posilovny v hotelu.

 

Požadavek na pětihvězdičkový hotel v jedné z běžných letních destinací byl celkem v normě. Tři hotely splňovaly jeho představu, což jak jsem později zjistila, nebylo vůbec podstatné. Ve chvíli, kdy jsem dokončila nabídku hotelů, totiž pan X vytočil kouzelné číslo na svém mobilním telefonu a zavolal přítelkyni, které nabídku převyprávěl. Jak jsem pochopila, slečna si hotely prohlížela během hovoru na webových stránkách a hodnotila je. Potom se zeptala na cenu. Jednalo se o týdenní pobyt, který na osobu stál okolo třiceti tisíc korun. A tady nastal zlom. "Třicet tisíc na osobu?! No to ses zbláznil! Tam nepojedu! To je strašně levný! To není luxusní! Co si o sobě vlastně myslíš?!" Slečna byla tak hlasitá, že ji nebylo možné přeslechnout. Pan X rozpačitě ukončil hovor a sdělil mi, že musíme najít něco dražšího, protože jeho berušce se zdá dovolená příliš levná. Problém byl v tom, že nic luxusnějšího v té zemi momentálně v nabídce nebylo.

 

Copak já můžu za to, že ty hotely mají zrovna dobrou cenu? Projelo mi hlavou... „Tedy nemáte to jednoduché...“ Věnovala jsem mu soucitný pohled. „No, Janičce je těžké se zavděčit, je trochu zhejčkaná.“ A díky komu? Napadlo mě hned....Toho kluka mi bylo upřímně líto, protože měl obrovskou snahu své přítelkyni vyhovět. S postupujícím časem jsem začínala chápat, že jsme v bezvýchodné situaci. Janička za třicet nikam nepojede a já nic dražšího v nabídce nemám. „Který z těch hotelů byste si vybrala vy?“ Periferně jsem zachytila pohled kolegyně, který odpovídal za mě. „S tebou bych jela i pod stan, cukroušku.“ Chvíli jsem si pohrávala s myšlenkou říct jí, aby nám neslintala na stůl, ale tuto drzou poznámku jsem si schovala až na později. Všimla jsem si také kolegy, který se mi "naprosto nenápadně" snažil cosi naznačit, ovšem já jsem to samozřejmě nepochopila. Protože byl u mě pan X už druhou hodinu, chtěla jsem vše co nejdříve ukončit a tak jsem jeden z hotelů vybrala a odpověděla. Zároveň mě napadlo, že bychom vlastně Janičce nemuseli nutně říkat, kolik dovolená opravdu stojí. „Víte, jestli se Vám ten hotel líbí, tak vaše přítelkyně nemusí vědět, kolik jste za něj zaplatil.“ V tu chvíli jsem měla pocit, že asi vyhrál milion, i když po jeho odchodu, bych spíš řekla, že dal vítěznou branku. Neváhal ani minutu, zavolal Janičce, že hotel, který jsme původně vybrali, má ještě lepší ubytování, a že je to sice nekřesťansky drahé, ale kvůli ní to rád zaplatí. Janička se skoro roztekla blahem a vybranou dovolenou odsouhlasila. „Tohle máte u mě.“ Vytáhl svou zlatou kreditní kartu, zájezd zaplatil a odešel.

 

Tušíte správně... Byl to jakýsi slavný hokejista, kterého za prvé neznám a za druhé by mě nikdy nenapadlo, že takoví lidé chodí do cestovky kupovat zájezd. Evidentně jsem se spletla.

 

Po pár dnech mi do emailu dorazil vyplněný dotazník kvality prodeje, ve kterém stálo: Slečna Monika Petráková byla velmi profesionální, vstřícná. Co bych dodal? Je velmi, velmi chytrá.

 

Málo drahé zájezdy často neprodávám. Troufám si říct, že to byl možná jediný případ v mém životě, samozřejmě dokud Janička tohoto milého kluka nepošle zase vybrat nějakou dovolenou.

 

Všem Vám přeji příjemné prožití levné – drahé dovolené...

 

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00