Teorie hubnutí

neděle 17. červenec 2011 16:31

Většina mých přátel říká, že když zhubnu, už to nebudu já. Chápu, z čeho jejich obava pramení. Podstatou většiny vtipů, které ze mne během dne vypadnou, je má váha nebo jakýkoliv tělesný, popřípadě duševní nedostatek. Pravdou je, že když jsem byla mladší, hodně mě má tělesná schránka trápila. Jsem lenoch líná, který slova jako dieta, váha, cvičení či nízkokalorické, zařazuje do kategorie nejsprostších slov na světě, za veškeré mě známé nadávky.

Před pár dny jsem svému příteli vyprávěla o nedávné návštěvě obvodního lékaře. Pan doktor je už starší, velmi milý pán, který léčí pro mne trochu záhadným způsobem typu: „Co vám je? Co byste tak řekla, že by to mohlo být? A co byste si nasadila za léky?“ Posledně mi nebylo úplně dobře, a tak jsem měla chuť odpovědět, že nejúčinnější by asi byly elektrošoky... Kvůli tomu ale tento příběh nevyprávím. Podle jakéhosi nového nařízení, musí mít všichni lékaři o svých pacientech uvedeny následující údaje: výška, váha, obvod pasu. Bez toho aniž bych se měřila své míry odhaduji na 130/130/130 a váha? No … možná taky. Pan doktor mne svojí otázkou trochu zaskočil. Nadiktovala jsem mu odhadem všechny požadované údaje, načež mi obratem sdělil, že mám trochu vyšší BMI (Body mass index) a jestli o tom vím. Přiznávám, některé mé reakce bývají spontánnější než bych chtěla, a tak ze mě obratem vypadlo: „Pane doktore, podívejte se na mě, myslíte, že o tom nevím?“ Načež se sestřička neudržela, málem smíchy spadla ze židle a pan doktor raději položil svou obligátní otázku: „Co byste si naordinovala?“ To jen na vysvětlenou k těm elektrošokům...

 

Tato historka nás doma přivedla k trochu absurdní debatě o hubnutí, během níž jsme došli k zásadnímu objevu, o který se s vámi musím podělit. Uvědomme si, že hmotnost je definována jako síla gravitace na hmotu. Pokud vycházíme z obecně platného faktu, že gravitační síla slábne s čtvercem vzdálenosti od pomyslného středu Země, můžeme rozvinout teorii, že na přesnost měření osobní váhy může mít vliv různá nadmořská výška, tedy právě vzdálenost místa měření od středu Země. Pokud používáme váhu od výrobce ETA (kterou mám já), byla sestavena a kalibrována v továrně, která se nachází v Hlinsku, tedy 582 metrů nad hladinou moře. Váha je nyní umístěna v Praze, v místě s nadmořskou výškou asi 220 metrů. Z toho lze teoreticky odvodit že:

 

1) Váha na obou místech teoreticky vykazuje odlišné hodnoty měření

 

2) Vážené těleso v Hlinsku se nachází dále od středu Země, působí na něj tedy nižší gravitační síla a to ovlivňuje jeho hmotnost, a proto kilogram kg z Hlinska je v Praze těžší o vyšší gravitační sílu (kg+n).

 

3) Totožné těleso vážené na stejné váze v Praze je vystaveno vyšší gravitační síle a proto se na displeji váhy ukáže číslo vyšší, než v Hlinsku.

 

Pokud byste se nechtěli spolehnout na tuto teorii, doporučuji vám opatřit si moji oblíbenou a nenahraditelnou skleničku, viz obrázek. Jedná se o naprosto zázračnou pomůcku, která když ne jinak, funguje skvěle po psychologické stránce. Když přijdu večer domů po náročném dni, nemám sebemenší výčitku, že jsem si právě nalila colu, pivo, nebo jakýkoliv jiný přiměřeně kalorický nápoj :-)

 

Tak si říkám, že dokud se vejdu do futer, je to ještě dobré. Vedle své sestry, která má nechutně dokonalou postavu si sice občas připadám jako vzducholoď, ale co s tím nadělám. Perfektní přeci nemůžeme být obě. :-)

 

Dejte si dnes něco dobrého...

 

 

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00