Facebook? Odjištěná pistole u hlavy...

pondělí 24. říjen 2011 03:15

zdroj:internet

Vím, že o facebooku se toho napsalo už mnohé, přesto si neodpustím toto téma ještě jednou otevřít. Nedávno jsem totiž poznala, pro mě zcela novou, odvrácenou stranu této sociální sítě. Příběh, který se chystám vyprávět, znám jen zprostředkovaně, přesto věřím každému slovu, vím proč. Znovu děkuji sama sobě, že s tímto fenoménem nemám nic společného.

Představte si, že jste úplně normální zaměstnanec středně velké společnosti. Jen máte smůlu v tom, že jste do vašeho oddělení přišli jako poslední. Služebně jste tedy nejmladší. Ještě se ani nestačíte rozkoukat a tříměsíční zkušební lhůta je pryč. Následuje pohovor s nadřízeným, který vás upozorní na určité nedostatky ve vaší práci, řekne, co by se mělo zlepšit a klade důraz na samostudium ve vašem volném čase. Celé sezení ukončíte s tím, že se s vámi počítá minimálně na dobu jednoho roku.

 

Pár dnů na to, se ve vašem profilu na facebooku objeví zpráva, že jiný manager, ze společnosti kde pracujete, žádá o přijetí mezi vaše přátele. Co dělat? Sotva jste se párkrát pozdravili na chodbě... Přátelé nejste ani náhodou, ale odmítnout ho? Na to asi není dost odvahy... Jeho přijetí mezi své blízké tedy akceptujete. Pravděpodobně vám v tu chvíli ještě nedochází, že jste právě zbraň nabili ostrými náboji a vložili ji do ruky nepřítele.

 

Uběhne ještě pád dní, kdy se zdánlivě nic neděje, když k vám jedno dopoledne v kanceláři přistoupí tentýž manager, který vás pouhých pár dnů nazpět žádal o přijetí mezi vaše kamarády prostřednictvím facebooku. Ani nepozdraví, jen chladně oznámí, že vedení na vás už čeká. Co to cvaklo? Někdo tu zbraň odjistil? A co vás to tlačí na spánku? Snad to pro boha není hlaveň?

 

Ještě si nestačíte ani odložit, a už před vámi leží výpověď. Pro nadbytečnost? Neblázněte... Copak si v dnešní době může někdo dovolit, svému zaměstnanci vyplácet odstupné, jen proto, že se právě rozhodl pro "menší škrty"? Jste přeci jen položka, číslo... Nemáte náhodou facebook? Někdo by se na něj mohl podívat... Třeba budou mít štěstí a něco se najde. Koneckonců, je tu minimálně jeden iniciativní zaměstnanec a ten nám to určitě rád zjistí.

 

Trefa...první zásah. Copak jste to napsal před pár dny ve své profilu na facebooku? Že už máte klientů plné zuby, a že byste ty dnešní, co přišli pět minut před zavíračkou, a vy s nimi seděl až do sedmi v kanceláři, nejraději odprásknul?

 

Už Vám to dochází? Ten zastřelený, ten ležící v tratolišti krve, jste vy. Nadřízený před vás jen mlčky položí tužku a naznačí, že jediná cesta k reinkarnaci vede přes podpis výpovědi dohodou. Očernil jste dobré jméno firmy. Co na tom, že nepadlo ani slovo o tom, kde pracujete. Mohlo jít o supermarket, stejně tak jako o advokátní kancelář. Váš nadřízený to ale vidí jinak. Samozřejmě. Jste přeci úspora. Neposlal jste si náhodou na svůj soukromý email nějaké pracovní dokumenty? Že jsme po vás chtěli domácí samostudium? No jo... smůla. Vytisknout si dokumenty v práci na tiskárně a odnést domů ke studiu to jo, ale poslat si je na email a vytisknout až doma? Nene. To je porušení interních pravidel.

 

Víte co se stane, když nepodepíšete? To budou velké, velké nepříjemnosti! Zastrašování? Ale jděte... Do měsíce byste dal výpověď stejně sám, mohli bychom vám udělat ze života peklo, když budeme chtít. Tak co?!

 

Třesoucí se rukou sevřete tužku a podepíšete. Není ještě ani poledne a vy už jste nezaměstnaný... Právě vás nakládají a odvážejí do márnice.

 

Věřím, že facebook má i pozitivní stránky, ale může se také krutě nevyplatit. Přemýšlejte nad tím, co "pouštíte do světa" dřív, než vás zaměří ostřelovač.

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00