Když rozvod, tak rozvod!

středa 22. únor 2012 13:07

zdroj:internet

Nedávno jsme doma řešili, zda má ještě v dnešní době smysl instituce manželství. Nechci rozebírat své soukromé stanovisko, zda se chci vdát nebo ne. A zda to bude zítra, za rok nebo nikdy. Jde mi spíš o slib jako takový. Protože já tak manželství vnímám.

Na toto téma mne bohužel přivedl další chystaný rozvod v mém nejbližším okolí. Nerozumím tomu. Opravdu se snažím pochopit pohnutky dvou, nebo spíš jednoho z dospělých lidí v tomto páru, ale ať dělám, co dělám - nic. Hlava mi to nebere.

Pokud spolu dva lidé žijí několik let ve společné domácnosti, rozhodnou se vzít a rok po svatbě žádají o rozvod, pak se musím logicky ptát proč? Proč se vlastně vůbec brali? Jak jeden náš kamarád zhodnotil situaci: To je tedy pořádně drahý mejdan na to, aby bylo do roka po všem.

Nejspíš naivně jsem si myslela, a vždy manželství vnímala jako něco mnohem víc než jen právní formu. Přesto, že nejsem věřící, je to pro mě slib, který beru zatraceně vážně. A pokud se jednou rozhodnu říct ano, pak je to pro mě závazné a na celý život. A že přijdou krize? No to bohužel asi ano. A pravděpodobně nebude jedna.

Údajně každé druhé manželství končí rozvodem. Proč? Možná proto, že zatímco se dřív většina lidí snažila krize řešit, ustát, přežít, nebo jak tomu chcete říkat, dnes neztrácíme čas a pro jistotu, kdybychom krizi nepřekonali, se hned rozvedeme.

Aktuálně mám opravdu skvělý případ ve svém okolí. Ještě v říjnu spolu byli na dovolené a vše bylo v pořádku. Na začátku ledna už se pan manžel hodlá rozvádět. Za celou tu dobu nedal ani mrknutím oka najevo, že by se něco dělo. Pak ale jednoho dne přišel domů, oznámil své ženě co vše je na ní špatné a aniž by jí dal možnost věci "napravit", usoudil, že by to vlastně stejně nemělo význam a hodlá se rozvést. No a to si ještě pro jistotu hned opatří novou – budoucí choť. Asi aby se mu lépe rozvádělo.

Sedím s hrnkem horkého čaje a nevěřícně nad tím vším kroutím hlavou. Je opravdu možné, že se tak málo známe? Že i po několika letech šťastného vztahu vám všechno proteče mezi prsty za pár týdnů, bez možnosti vrátit se znovu na startovní čáru?

Zažila jsem si své a jen tak něco už mě nešokuje. Když mi ale Linda řekla, jak reagoval její – ještě – manžel na to, když se ho zeptala, zdali mu přijde normální, že ještě před pár týdny sdíleli jedno lože, a teď se už veřejně chlubí novou známostí, musela jsem poděkovat za to, že nemám zubní protézu, protože by mi jinak určitě vypadla, jak moc jsem otevřela pusu v němém úžasu. Prý, jak dlouhá je podle ní vhodná doba na truchlení?

No... to máte tak můj milý příteli. Někdo truchlí celý život, někdo pár let, někomu stačí měsíce. Vy jste pro mne skutečný rekordman. Stihl jste to za pár vteřin. Nezbývá než popřát všem Vašim dalším manželkám hodně štěstí, příště to bude možná ještě rychlejší. O takový materiál se ženy budou jistě rvát.

Jsou věci, na které jsem krátká. Nikdy je nepochopím. Mezilidské vztahy jsou nejspíš příliš komplikované a nevyzpytatelné. Jeden můj bývalý přítel mi kdysi řekl, že pro vztah je zdravá neustálá nejistota. Nechápala jsem. Dnes už mu možná trochu rozumím. Měl pocit, že mě má příliš jistou a nemusel o mne bojovat. A tak se dnes snažím občas trochu zazlobit.

Nejhorší na tom ale je, že nejšťastnější jsem vždy ve chvílích, kdy já i on víme, že mě má opravdu jistou :-)

 

No… a teď se v tom vyznejte.

 

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00