Proč se taky nečte dětem...?

pondělí 30. září 2013 11:03

zdroj:internet

Dnes jsem si poprvé ve svém životě řekla: „Ještě že nepíšu pro děti...“

Před pár dny jsme s kolegyní probíraly detaily propagace knih, které letos vyjdou v našem nakladatelství. A vlastně mezi řečí jsme narazily na dobrovolnou činnost v rámci různých "neziskových" projektů.

 

Byla jsem naivně hloupá... proč to nepřiznat. Opravdu jsem žila v přesvědčení, že takové projekty vznikají pro dobrou věc. I má kolegyně kdysi taková byla... než začala psát i knihy pro děti a mládež, než se rozhodla nabídnout zdarma svůj čas a schopnosti na pomoc dobrému nápadu.

 

Dostala pro mne naprosto nepochopitelnou odpověď, asi v tomto znění:

 

"Děkujeme Vám za nabídku spolupráce, knih pro děti a mládež je zoufale málo. Bohužel nejste mediálně známá, takže o Vaši pomoc nestojíme, nedostali bychom dost peněz od sponzorů, ale pošlete nám zadarmo svoji knížku, já ji dám svým dětem. Díky a sbohem.“

 

Vykládala mi to s ledovým klidem a ve mně se už skoro vařila krev. Začala jsem hledat, pátrat a zkoumat, jak to vlastně funguje. A ano... snad jsem trochu otevřela oči do reálného světa. Do reality, ve které žijeme a že o děti jde pravděpodobně až v poslední řadě. Peníze... To je to, oč tu běží.

 

Ve správních radách sedí náhodou známé tváře, kterým se náramně hodí párkrát do roka dát do médií rozhovor o tom, jak jsou úzce spjati s charitou... Jak na všechny myslí... Jak chtějí všem pomáhat... Ideálně v době, kdy jim samotným právě vychází nová kniha, která jenom náhodou není pro děti.

 

Byla jsem idealistka... blázen...snílek...

 

V téhle zemi se jen tak něco nezmění. Pomoci a věcí zdarma si totiž nikdo skutečně neváží. Když chci poslat zdarma vstupenky na literární večer do škol, aby mohli studetky nějak motivovat, něco jim nabídnout... Tak rovnou dostanu radu, abych k tomu připsala, že běžně jeden lístek stojí alespoň stovku. Kdyby to totiž bylo nedej bože celé zadarmo, nikdo tam nepřijde. Copak se tady může stát, že za něco dobrého nemusíte zaplatit?

 

A pak se do něčeho zapojte... :-)

 

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00