Éterická bytost jménem Viki

pátek 13. prosinec 2013 16:51

Před několika dny proběhl křest nové knihy Martiny Bittnerové - V průšvihu. Kmotrou byla úchvatná hudebnice Viki, která na mne zapůsobila nejen svým ohromným talentem, ale také neuvěřitelnou skromností a pokorou. Rozhodla jsem se ji proto požádat o rozhovor a alespoň částečně přiblížit její tvorbu těm, kteří o tomto velkém talentu současné hudební scény ještě neslyšeli...

Viki, když jsem si chystala podklady pro tento rozhovor, snažila jsem se o tobě zjisti maximum, ale přiznám se, že jsem nebyla příliš úspěšná. Můžeš nám prozradit, co jsi dělala, než jsi se začala profesionálně živit hudbou?

 

Bylo to se mnou dost problematické :-). Vystřídala jsem řadu zaměstnání a ve většině z nich moc dlouho nevydřela. Rodiče z toho byli dost nešťastní a vnímali mě, jako že jsem líná a neschopná se uživit. Dělala jsem snad vše od prodavačky a recepční i asistentky v kanceláři, po manuální práci v továrně.

 

Kdy se u tebe projevil hudební talent? Zdědila jsi ho po někom?

 

Chodila jsem od sedmi let do dětského sboru, ale tam mi na vysvědčení napsali, že můj hlas je tenký a nezajímavý, tak jsem sbor nebrala příliš vážně. Až pak od patnácti let mě zpěv dost bavil,ale chtěla jsem být tanečnice.:-) Můj táta je umělecky nadaný, věnuje se designu a je pravda, že jako mladý, chtěl být muzikant. Koupil si kytaru, ale při první zkoušce s kapelou ho táta přistihl, jak hraje, rozčílil se, sebral mu ji a zakázal hrát. Chtěl, aby z něho „ něco bylo“:-).

 

plochan.jpg

 

Kdy sis uvědomila, že by ses chtěla hudbě věnovat profesionálně?

 

Přála jsem si to vždy,ale podařilo se mi to až v posledních dvou letech.Vlastně i dnes je to velmi náročné. Ale věděla jsem, že je to má jediná cesta. V podstatě nic jiného ani neumím.

 

Nepochybovala jsi někdy o cestě, kterou sis zvolila? Teď narážím na to, že neděláš hudbu středníhoproudu a je tak mnohem obtížnější se prosadit.

 

Jsou dny, kdy stále pochybuji, a bojuji uvnitř s tím, že si říkám, jak to asi bude se mnou za deset let. Ale na druhou stranu věřím, že je důležité lidem nelhat. Většinou hudbu neškatulkuji podle žánru. Myslím, že se dá prosadit v jakémkoli stylu, když na lidi nic nehrajete. Jde o sdělení. Nicméně samozřejmě si uvědomuji, že jsou interpreti, kteří mají možná o trochu větší šanci se prosadit, jelikož mají širší okruh posluchačů, kteří mají rádi populární hudbu.

 

Jakou hudbu ty sama ve volném čase posloucháš?

 

Líbí se mi jakákoli muzika, která má energii, nápad. A silné sdělení. Ale dost poslouchám například Norah Jones, Reginu Spector ale i třeba Briana Eno a Portishead ...

 

holice.jpg

 

Koho ze současné jak české, tak zahraniční hudební scény bys nám doporučila?

 

 Z české scény....vidíte, to jste mě zarazila:-), ale budu chvíli přemýšlet....Už vím.:-). Mám ráda Make my Heart Explode, bude to asi i tím, že rozhodně nezní jako česká kapela. A ještě mám ráda WWW. Ze zahraničních určitě tu Reginu Spector a The 1975.

 

Kde bereš inspiraci pro psaní své hudby a textů? Můžeš si kdykoliv říct, teď budu psát... A nebo čekáš na ten správný okamžik?

 

Většinou čerpám ze života a přichází to samo, ve vlnách. Jsou týdny, kdy nenapíšu vůbec nic. Respektive text vymyslím v podstatě kdykoli. A jsem toho názoru, že by ho byl schopný vymyslet kdokoli, jelikož stačí jen sednout si a zamyslet se. Není to nic těžkého... s muzikou je to tak, že pokud mě něco nebo někdo zasáhne, tak sednu k pianu a zkrátka mě to napadne..pocit, který přenesu na hudební nástroj.

 

Není tajemstvím, že tvé texty jsou převážně o vztazích. Čerpáš především z vlastních zážitků a pocitů?

 

Ano, je to tak. Někdy si říkám, nemám- li štěstí v lásce, zase o tom mohu psát. Vztahy jsou velmi komplikované, řekla bych. Je to něco za něco. Třeba když bych byla šťastná, neměla bych o čem psát..:-)

 

vikiharmonika.jpg

 

Vím, že ti právě vychází nové album, prozraď nám něco o něm a především to, kde ho můžeme koupit.

 

Je to takový výběr písniček, co jsem napsala za sedm let. Mám jich asi 80,ale říkala jsem si, že když jsem zatím vydala jen EP a nemám finance na oficiální desku, vydám alespoň toto. Ráda jsem tím uzavřela nějaké období. A přidala singl, kterým bych ráda odstartovala již oficiální desku, kterou bych chtěla vydat koncem příštího roku. Vydala jsem ji sama, takže v obchodech ji nekoupíte. Ale je možné si ji objednat u mě přes internetové stránky.:-)http://bandzone.cz/viki

 

Protože si povídáme v předvánočním čase, nemohu se nezeptat. Máš ráda Vánoce? Dodržuješ nějaké tradice?

 

Vánoce miluji především kvůli atmosféře. Každý rok se sejde celá naše rodina u jednoho stolu a máme Vánoce jako většina lidí. Kapr, stromek, adventní věnec. Dárky se rozbalují podle věku:-) a chodíme zapalovat svíčky na hřbitov. Rodina pro mě dost znamená.

 

Dáváš si novoroční předsevzetí?

 

To nikdy nedělám. Je dobré, že alepsoň nepiji a nekouřím, takže toto mě mine.:-) Jediné co si každý rok říkám je,abych už tím co dělám, netrápila rodiče a aby pochopili a ocenili co dělám. Aby jsme byli všichni zdraví a šťastní:-)

 

Moc díky za rozhovor a přeji ti krásné Vánoce.

 

 Já děkuji. Bylo mi velkou ctí a Tobě přeji Vánoce též krásné a v poklidu.

 

Video ze křtu knihy: http://www.youtube.com/watch?v=v5Nto0C26pU&feature=em-upload_owner

 

 

 

 

 

 

 

 

Monika Petráková

Monika Petráková

Monika Petráková

O životě, o tom co znamená a co přináší, o vztazích a věcech, které s sebou vztahy přinášejí. To vše z pohledu ženy na prahu třicítky. No a snad při tom budu schopná i trochu nadhledu a nadsázky.

Spisovatelka, která došla životní zkušeností k názoru, že o některé zkušenosti je lepší se podělit s ostatními a vypsat se z nich, než se trápit pocitem, že je v nich sama. Jsme v tom všechny; a proto píšu o svých pocitech, myšlenkách a prožitcích, abych dala jiným šanci vyhnout se chybám, které mne samotnou potkaly. A naopak podělit se o to pozitivní.

REPUTACE AUTORA:
0,00